Neler yeni

Hoşgeldin Ziyaretçi

Kayıt olarak forumumuzdan dosya indirebilir,bilgi sahibi olabilir,daha iyi bir şekilde yararlanabilirsin.

Şimdi kayıt ol

BbPress ile WordPress'te Forum Ekleme

wordpresstr

Administrator
Yönetici
57
13 Kas 2020
Forum sitesi açmak için pek çok alternatif olsa da WordPress sisteminde BbPress eklentisi ile forum oluşturulabilmektedir. BbPress ile WordPress forum ekleme adımlarını takip ederek WordPress üzerinden forum sayfanıza siz de sahip olabilirsiniz.
BbPress, içerik yönetimi sistemi üzerine kodlanmış bir forum yazılımıdır ve aynı zamanda dünyanın en iyi içerik yönetim sistemi olan WordPress'in tüm avantajlarını da web site yöneticilerine sağlamaktadır. Farklı eklentiler, klasik forum yazılımlarında olmayan seo eklentileri ve yönetimi BbPress ile birlikte elde edilebilmektedir. Bu bakımdan yeni forum sitesi açmak isteyen çoğu kişi WordPress ve BbPress ikilisini tercih etmektedir.
BbPress ile WordPress'te Forum Açma işlemleri
WordPress üzerine kurulacak forum için öncelikli olarak bir WordPress sistemine sahip olunması gerekir. Ardından WordPress eklentisi kurar gibi BbPress eklentisini kurmanız yeterli olacaktır.
Bunun için yönetici panelinden eklentiler ve yeni ekle seçeneklerini takip ederek sağ üst köşede yer alan arama bölümüne BbPress yazmanız gerekmektedir.
Karşınıza çıkacak olan eklentiyi yükleyerek etkinleştirdikten sonra, eklenti ara yüzü açılacaktır.
Bu bölümde ise forum oluşturabilmek adına forum bölümünden yeni ekle seçeneğini takip ederek forumlar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Burada WordPress’in klasik yazı yada sayfa ekleme seçeneğine benzer bir ekran açılacaktır. Farklı tartışma ve konularını gireceğiniz bu alanda, herhangi bir sınır olmaksızın istediğiniz kadar başlık açabilirsiniz. Forum içerikleri oluşturduktan sonra ise anasayfa üzerinde ilgili forumu göstermek için kısa bir kodu kullanmanız yeterli olacaktır.
[bbp-forum-index]
Bu kodu kullanmanız ile birlikte kodu kullandığınız sayfada forum bölümü açılmış olacaktır. Sadece tek bir forum sitesine sahip olmak istiyorsanız, ilgili kodu bir sayfa içerisine gömerek web sitenizin bu sayfa ile açılmasını sağlamanız yeterlidir. Anasayfa olarak belirleyebileceğiniz bu ilk sayfada, kişiler kolaylıkla web sitesini foruma dönüştürebilmektedir.
BbPress Menü Ayarları
Forum bölümünde yapılabilecek çok fazla ayar olmasa da melek gibi farklı ayarlamaların yapılması gerekebilir. Bu tip durumlarda ise kişileri normal ver yaptığı gibi menü bölümünü takip ederek menü ayarlamaları gerçekleştirmesi yeterli olacaktır
BbPress Genel Ayarlar
Forum sistemlerinde foruma üyelik ekranlarının açılması gerekir. Bu tür işlemlerin yapılabilmesi adıma ise forum kurulumu tamamlandıktan sonra site panelindeki ayarlar bölümünden isteyen herkesin üyelik alabileceğini belirlemeniz yeterlidir. Özel bir kayıt sayfası oluşturabilmek adına ise yine yeni bir sayfa açmanız ve ardından sayfa içerisine aşağıda yer alan kodu yerleştirmeniz yeterli olacaktır.
[bbp-register]
Farklı alanlarında kayıt olmak isteyenlere sunacağınız bağlantıyı, bu sayfaya yönlendirmeniz yeterli olacaktır. Üyelik konusunda şifre unutma gibi işlemler de olabileceğinden dolayı bu tip durumlara karşı da önlem alınmalıdır. Şifre unuttum ile ilgili bir sayfa açılmalı ve ardından aşağıda yer alan kod yerleştirilmelidir.
[bbp-lost-pass]
Oluşturduğunuz bu sayfaların sitenin sağ yada sol sütununda bulunan bölümlere yerleştirerek siteye giren kullanıcıların kolay bir şekilde işlem yapmasını sağlayabilirsiniz. Forum ile ilgili yapılması gereken işlemler bunlarla sınırlı olduğu gibi projede ihtiyaç duyacağınız farklı ayar ve sayfalar için yine WordPress'te yer alan ayarları ve eklentileri kullanmanız gerekir.
WordPress BBPress Genel Özellikleri
Normal bir forum sisteminde yer alan pek çok özelliğin bulunduğu BbPress, farklı olarak sadece WordPress için geliştirildiğinden dolayı diğer forum sistemlerinden ayrılmaktadır. Bunun dışında kullanıcı rolü yönetim sistemi ya da forum ayarları için gelişmiş ekranlar, kullanıcılara bu konuda destek sağlamaktadır. Yöneticiler bu tip alanları kullanarak kolay bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilmekte ve web sayfasında yönetim sergileyebilmektedir. Üstelik BbPress için geliştirilmiş olan pek çok farklı eklenti yine bu doğrultuda kullanılabilir.
 
Üst