Neler yeni

Hoşgeldin Ziyaretçi

Kayıt olarak forumumuzdan dosya indirebilir,bilgi sahibi olabilir,daha iyi bir şekilde yararlanabilirsin.

Şimdi kayıt ol

JavaScript ile WordPress'te onClick Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir

wordpresstr

Administrator
Yönetici
89
13 Kas 2020
Hiç ziyaretçilerinin yazı tipi boyutunu kenar çubuğundaki bazı +/- düğmesinden değiştirmelerine izin veren bir site veya bloga rastladınız mı? Normalde, bu özelliği hiçbir zaman eklemeniz gerekmez, çünkü tüm büyük tarayıcılarda yakınlaştırma / uzaklaştırma düğmeleri vardır, ancak yine de bu yakınlaştırma özelliğine aşina olmayan çok sayıda kullanıcı vardır. Bu makalede, basit bir JavaScript işlevi ve biraz HTML kullanarak kullanıcılarınıza WordPress'teki yazı tipi boyutunu nasıl değiştirebileceğinizi göstereceğiz.

Öncelikle bu komut dosyasını üstbilginize veya altbilginize ekleyelim:

1
2
3
4
5
6
<script type="text/javascript">function resizeText(multiplier) {
if (document.body.style.fontSize == "") {
document.body.style.fontSize = "1.0em";
}
document.body.style.fontSize = parseFloat(document.body.style.fontSize) + (multiplier * 0.2) + "em";
}</script>

Ardından bu kodu temanızın herhangi bir yerine ekleyin (çoğu kişi bunu kenar çubuğuna koyar)

1<a href="javascript:void(0);" onclick="resizeText(1)" id="plustext">Make text bigger</a> | <a href="javascript:void(0);" onclick="resizeText(-1)" id="minustext">Make text smaller</a>
İsterseniz +/- simgeleri veya diğerleri gibi görüntüleri de kullanabilirsiniz. Tüm bunların mümkün olması için, html öğenizin yazı tipi boyutunu belirtmeniz gerekir.

Alternatif olarak, yazı tipi boyutunun dahil edileceği alanı sınırlamak istiyorsanız (örneğin: yalnızca içerik alanınız), orijinal javascript'i aşağıdaki gibi değiştirin:

1<script type="text/javascript"> var c = document.getElementById("content"); function resizeText(multiplier) { if (c.style.fontSize == "") { c.style.fontSize = "1.0em"; } c.style.fontSize = parseFloat(c.style.fontSize) + (multiplier * 0.2) + "em"; } </script>

Bu, id = ”içerik” e sahip öğede yalnızca yazı tipi boyutunu değiştirdiğiniz anlamına gelir.
 
Üst